Nacházíte se zde: Úvod / Často kladené dotazy / FAQ - IDM (jednotná správa identit)

FAQ - IDM (jednotná správa identit)

Pozor! S heslem pro první přihlášení se přihlásíte pouze do systému IdM na adrese https://idm.jcu.cz/ , kde je nutné si jej změnit a teprve poté se přihlásíte do dalších systémů na JU!
Zobrazit nebo skrýt odpověď Heslo pro první přihlášení?
Jaké je heslo pro první přihlášení?
 

Popis hesla pro první přihlášení naleznete ZDE.

Doporučení:

Pro zvýšení bezpečnosti při přístupu k aplikacím, které vyžadují Vaše IDM přihlašovací údaje (např. IS STAG, Odysea-Výplatnice, Moodle a další) si neprodleně změňte prvotně přidělené heslo na své vlastní. To lze provést pouze v IDM na adrese https://idm.jcu.cz. Nové heslo si zapamatujte a v případě budoucích pochybností, že bylo někým odhaleno si jej neprodleně změňte.

Upozornění:

Od 1.11.2019 nebude možné použít heslo pro první přihlášení pro přístup k IT službám na JU.


 

Toto heslo je z bezpečnostních důvodů, ale i ve vlastním zájmu uživatele, nutno změnit portálem IDM – na URL adrese https://idm.jcu.cz , kterou zadáte do svého internetového prohlížeče. Tato URL adresa je dostupná jak ze sítě JU, tak i mimo ni. Pokud je IDM portál spuštěn ze sítě JU, po potvrzení takto zadané adresy zadáte svoje uživatelské jméno („Username“) a platné IDM heslo („Password“). Pokud je portál spuštěn mimo síť JU, po vyplnění uživatelského jména a hesla je na Váš osobní email, který máte uveden v IDM, zaslán email, ve kterém je uvedena URL adresa, platná 20 minut, po jejíž aktivaci je Vám dána možnost toto heslo změnit. Je zapotřebí potvrdit pole „Nejsem robot“ a následně k tomu pracovat s tzv. obrázkovou captchou, zde vybrat příslušné obrázky dle zadaného úkolu, který není při každém zavolání konstantní. Poté můžete heslo změnit (viz dále). V případě, že osobní email u Vaší identity v IDM vyplněn není, jste na tuto skutečnost upozorněni současně s návodem, jak postupovat dále (odeslat příslušnou RT zprávu na Helpdesk JU, kde Vám Vaši osobní email adresu bude doplněna, po ověření Vaší identity a o tomto Vás budeme zpětným mailem informovat).

Nové heslo si zapamatujte a v případě budoucích pochybností, že bylo někým odhaleno si jej neprodleně změňte!

Pokud tato změna hesla IDM neproběhne, identita se nepřihlásí k žádné ze softwarových služeb JU, autentizovaných pomocí LDAP (tj. např. portál IS STAG, EGJE –výplatnice, Akademická knihovna, menzovní a ubytovací systém, systém moodle, mailová služba atd).

Zobrazit nebo skrýt odpověď Kde zjistím Jméno pro IDM?
Už vím jaké je heslo ale nenašel jsem jaké mám zadat Jméno při přihlašování do IDM.

Uživatelské jméno zjistíte na adrese https://orgstr.jcu.cz/search_form_orgstr "Vyhledávání uživatelského jména (IDM login) a osobního čísla".

 

Zobrazit nebo skrýt odpověď Na server IDM se dá dostat pouze ze školní sítě?
Na server IDM se dá dostat pouze ze školní sítě?

Na server IDM je možné se přihlásit ze školní sítě i mimo ni. Pravidla pro práci s portálem IDM v síti JU a mimo ni se liší, pokud se jedná o první přihlášení. Viz FAQ „Jaké je heslo pro první přihlášení?

Zobrazit nebo skrýt odpověď Změna a obnova hesla?
Jak si mohu nastavit nové heslo? Mohu si obnovit heslo, pokud jsem staré heslo zapomněl?

Heslo je možné změnit na adrese: http://idm.jcu.cz.

Na server IDM je možné se přihlásit ze školní sítě i mimo ni. Pravidla pro práci s portálem IDM v síti JU a mimo ni se liší, pokud se jedná o první přihlášení. Viz FAQ „Jaké je heslo pro první přihlášení?".

Pokud jste svoje heslo zapomněli, obraťte se, prosím, na správce IDM na e-mailu idm@rt.jcu.cz . Správce si od Vás může vyžádat dodatečné informace, aby si ověřil Vaši totožnost a poté Vám heslo přenastaví na původní tvar.

Zobrazit nebo skrýt odpověď Kde všude je IDM (jednotná správa identit) využívána?
Které další informační systémy využívají informace z IDM?

Na jednotnou správu identit jsou postupně napojovány další informační systémy a služby na JU.

V první řadě to je centrální autentizační služba (LDAP), kterou používají různé webové portály na JU (wstag.jcu.cz, itportal.jcu.cz, isms.jcu.cz, mis.jcu.cz, orgstr.jcu.cz, gaju.jcu.cz, safeq.jcu.cz, www.jcu.cz,...), příp. síťové služby (autentizace uživatelů e-mailových serverů, přihlášení do počítačové sítě na učebnách). Centrální LDAP je využíván také pro přístup do IPS (Interní platební systém) či pro přístup k zobrazení výplatních pásek pro zaměstnance JU.

Údaje z IDM jsou rovněž předávány systémům správy uživatelských účtů v rámci domén Active Directory na fakulty, které je provozují (FF, PF, PřF,...) zejména v rámci počítačových učeben a studoven.

Zobrazit nebo skrýt odpověď Co dělat, když neznám heslo ani uživatelské jméno?
Nemohu se přihlásit - už jsem zapomněl heslo a neznám ani své uživatelské jméno.

Uživatelské jméno zjistíte NA TÉTO ADRESE v části "Vyhledávání uživatelského jména (IDM login) a osobního čísla", heslo pro první přihlášení zjistíte zde. Pokud neuspějete, obraťte se na bezpečnostního správce své součásti.

K obnově hesla musíte předložit průkaz totožnosti a platnou identifikační kartu uživatele na JU!

Akce dokumentů

Novinky / Upozornění
Odstávka EGJE Dnes 1.6.2023 od 11:00 do 12:00 hodin proběhne odstávka programu EGJE z důvodu instalace legislativních úprav. Děkuji za pochopení.
Odstávka EGJE Dnes 26.5.2023 od 11:00 do 12:00 hodin proběhne odstávka programu EGJE z důvodu instalace legislativních úprav. Děkuji za pochopení.
Odstávka EGJE V pondělí 22.5.2023 od 11:00 do 12:00 hodin proběhne odstávka programu EGJE z důvodu instalace legislativních úprav. Děkuji za pochopení.
Odstávka EGJE Dnes 20.4.2023 od 11:00 do 12:00 proběhne odstávka programu EGJE z důvodu instalace legistivních úprav. Děkuji za pochopení.
Další novinky...
HelpDesk CIT

 

             

 

E-mail:  helpdesk@rt.jcu.cz

Více informací ZDE