Nacházíte se zde: Úvod / Dokumentace, návody / Základní doporučené postupy pro zajištění ochrany osobních údajů

Základní doporučené postupy pro zajištění ochrany osobních údajů

  1. Svůj PC, notebook, tablet či chytrý mobil nenechávejte bez dozoru odemčený (s přihlášeným uživatelem) a nastavte si automatické zamykání obrazovky po určité době nečinnosti (např. 10 min.).
  2. Na svém PC, notebooku, tabletu či chytrém mobilu pravidelně provádějte aktualizaci operačního systému a aplikací a chraňte jej firewallem a antivirovým programem.
  3. Úložiště v přenosných zařízeních (notebook, tablet, chytrý mobil, USB disk) zašifrujte vhodným nástrojem (např. BitLocker ve Windows, šifrování úložiště v mobilu či tabletu, TrueCrypt).- návod na zašifrování disku pomocí BitLocker
  4. E-mail je považován za otevřenou listovní zásilku, proto je nutné se vyhnout posílání osobních či citlivých údajů e-mailem a místo takových dat posílat pouze odkaz do bezpečného úložiště dat (např. odkaz na sdílený síťový disk na JU, odkaz na Sharepoint v rámci Office 365 pro JU, odkaz na chráněný web ve správě JU).
  5. Pokud je nutné poslat e-mail obsahující osobní nebo citlivé údaje v textu e-mailu či v jeho příloze, je nutné e-mail či přílohu zašifrovat použitím vhodných nástrojů (např. e-mail šifrovat elektronickým certifikátem, přílohu poslat jako šifrovaný ZIP archiv) - návod na vytvoření komprimovaného souboru chráněného heslem
  6. Data je nutné chránit proti ztrátě pravidelným a bezpečným zálohováním. Proto se doporučuje pracovní data ukládat pouze na sdílené síťové disky na JU, které jsou pravidelně zálohovány (např. domácí disk H: v rámci domény AD na JU, sdílená složka v rámci domény AD na JU) nebo do složek s dokumenty v Sharepointu (v rámci Office 365 pro JU). Zde uložené soubory jsou zpravidla verzovány a je možné se vracet i k jejich předchozím verzím - centrum školení Office 365
  7. Při výměně větších objemů dat (soubor až do velikosti 500GB) s jiným subjektem využívejte službu filesender.cesnet.cz, která dovoluje vytvářet i pozvánky pro poslání souboru od uživatelů mimo akademickou sféru. Předávaný soubor šifrujte (např. zaheslovaný ZIP archiv), pokud obsahuje osobní nebo citlivá data.
  8. Osobní či citlivé údaje v listinné podobě (potištěný papír, vizitky atd.) chraňte před ztrátou, zničením a neoprávněným přístupem, např. uložením na nepřístupném místě, jakým může být uzamykatelná skříň či zásuvka nebo trezor.
  9. Ztrátu osobních údajů hlaste Pověřenci pro ochranu osobních údajů na JU e-mailem na adresu poverenec@jcu.cz.
Novinky / Upozornění
Upozornění - iFIS - Odstávka / upgrade iFIS, IPS čtvrtek 30.7. 2020 – sobota 1.8.2020 Z důvodu upgradu - odstávky FISu bude nedostupný systém iFIS, IPS, nefunkční budou tisky přes centrální tiskárny. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení.
U Z A V Ř E N O pro veřejnost veškeré požadavky budou řešeny po předchozí telefonické, či e-mailové dohodě.
HelpDesk - úprava pracovní doby HelpDesk - pondělí až pátek - 7.00 - 12.00 hodin a 13.00 - 15.00 hodin.
Další novinky...
Nadcházející události
Dny vzdělávací činnosti vysokých škol 02.09.2020 - 03.09.2020 — Národní technická knihovna, Technická 2710/6, 160 80 Praha 6
Nadcházející události...
HelpDesk CIT

Od 25.5.2020 opět otevřeno

Po - Pá od 8:00 do 12:00 a 13:00 do 15:00

 

             

 

E-mail:  helpdesk@rt.jcu.cz

Více informací ZDE